de heer Van Otten aan het woord tijdens de presentatie van 'Ontmoeten'. Foto: PR
de heer Van Otten aan het woord tijdens de presentatie van 'Ontmoeten'. Foto: PR

Project ‘Ontmoeten’ bracht senioren en junioren en Gerrit Komrij bij elkaar

Algemeen

WINTERSWIJK - Het Gerrit Komrij College en Boogie Woogie, centrum voor cultuureductie organiseerden het project ‘Ontmoeten’, waar oudere Winterswijkers (senioren) samen met leerlingen van vwo5 (junioren) op basis van een gedicht van Gerrit Komrij samen een beeldend kunstwerk of een rap maakten. Afgelopen vrijdag was de presentatie van de resultaten waarbij een verrassende gast aanwezig was.

Door de redactie

‘Ontmoeten’ startte vorige week dinsdag - nog in de week van de Poëzie-  voor de senioren en voor de leerlingen eerder al in de reguliere lessen Nederlands en CKV.
De dinsdag voor de presentatie waren er workshops. In de eerste maakten junioren en senioren kennis met elkaar en werden de teams samengesteld. Ook kregen de teams een gedicht van Gerrit Komrij toegewezen met de opdracht samen naar aanleiding van het gedicht een beeldend werk of een rap te maken. In de tweede workshop verdiepten de teams zich in het gedicht. In de laatste workshop maakten ze onder begeleiding van een workshopleider het beeldende werk of de rap.

Bijzondere gast
De resultaten van de inspanningen werden afgelopen vrijdagmiddag gepresenteerd in de theaterzaal van Boogie Woogie. Aan het begin van de presentatie bleek er een bijzondere gast in de zaal aanwezig te zijn: Roelof van Otten, een oud-klasgenoot van Gerrit Komrij. Van Otten vertelde een aantal anekdotes, onder meer een over de roman ‘De Klopgeest’ die Komrij in 2001 schreef: “Een overbuurvrouw had smetvrees. Zij werd de klopgeest genoemd. Dat heeft Gerrit later gebruikt in zijn roman ‘De Klopgeest’.”
Van Otten kreeg de lachers op zijn hand met zijn opmerking: “Mensen vragen altijd, ‘Zat jij bij Gerrit Komrij in de klas?’. Ik antwoord dan ‘Ja, hij zat bij míj in de klas.’”

Kolenschoppen
Na het vermakelijke betoog van de heer Van Otten ging de aandacht uit naar de presentaties van de groepjes leerlingen en hun senior. Ze legden uit hoe ze het gedicht geïnterpreteerd hadden en hoe hun rap of beeldend werk tot stand gekomen was en welke betekenis het voor hen had. De teams hadden vaak wel moeite de betekenis van een gedicht te vinden en ontdekten dat er meerdere interpretaties mogelijk waren. Aan het einde van dat proces nam de waardering voor het gedicht in veel gevallen wel toe.

De senioren bleken van meerwaarde door het ‘vertalen’ van ouderwetse woorden, als ‘kolenschoppen’, het toepassen van onbekendere technieken als haken of het structureren van de gesprekken.

Mooie manier
“Het was mooi te zien dat leerlingen en senioren met elkaar omgingen, ook als ze dat niet hoefden,” zegt cultuurcoördinator Sabrina Damen-Heesen van het Gerrit Komrij College. “Ze zochten elkaar constant op. Dit project is een mooie manier om het werk van Gerrit Komrij, de naamgever van onze school, onder de aandacht te houden en past uitstekend bij ons diversiteits- en cultuurbeleid. Ook sluit het goed aan bij ons motto ‘Schrijf je eigen verhaal’.”

Bijdragen
Het project is uitgevoerd door het Gerrit Komrij College en Boogie Woogie, centrum voor cultuureducatie en mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van het Gerrit Komrij College, Boogie Woogie, de gemeente Winterswijk, Cultuur- en Erfgoedpact Achtergoed, Fonds Sluyterman van Loo. Foto’s van het gemaakte werk zijn vanaf eind deze week te vinden op de facebookpagina Gerrit Komrij College Producties Winterswijk.