Ben Rendering, Leonie Holweg, Marjolijn Kruip, Wilma te Dorsthorst zijn bezig met de digitalisatie van vooroorlogse Elna's. Foto: Barbara Pavinati

Ben Rendering, Leonie Holweg, Marjolijn Kruip, Wilma te Dorsthorst zijn bezig met de digitalisatie van vooroorlogse Elna's. Foto: Barbara Pavinati

‘Alles wat wij in handen krijgen, vertelt ons een verhaal van mensen die ons zijn voorgegaan’

Maatschappij

VOL digitaliseert vooroorlogse Elna’s Lichtenvoorde

Door Barbara Pavinati

LICHTENVOORDE - De Vereniging voor Oudheidkunde Lichtenvoorde (VOL) digitaliseert met vier nieuwe frisse vrijwilligers de voorloper van de Elna uit 1934 en 1935. (Lichtenvoordsch Middenstands-Advertentieblad) Deze komen uit een privécollectie en zijn te leen gegeven. “We willen graag de geschiedenis van Lichtenvoorde voor anderen toegankelijk maken en voor de eeuwigheid bewaren,” leggen Marjolijn Kruip, Wilma te Dorsthorst, Leonie Holweg en Carel Wolters uit. 

“Een aantal maanden geleden heb ik alle leden van de vereniging een digitale brandbrief gestuurd waarin ik om vrijwilligers vroeg. We hebben een heleboel werk liggen en de laatste tijd melden veel vrijwilligers zich af om gezondheidsredenen of vanwege een hoge leeftijd. Onze vereniging heeft naast het bestuur momenteel 15 vrijwilligers, elk met hun eigen interesses. Om ons werk voort te kunnen zetten is het noodzakelijk om nieuwe vrijwilligers erbij te krijgen. Op de eerste mail kreeg ik niet veel reacties. Daarom stuurde ik nogmaals een mail waar Marjolijn, Wilma, Leonie en Carel op reageerden,” vertelt Ben Rendering die, naar verwachting, de nieuwe voorzitter wordt.

Advertentieblad
“Wij zijn begonnen met de Elna’s van 1934 en 1935, die we in gebonden versie uit een privécollectie hebben ontvangen, te digitaliseren. Dat doen we door van elke pagina een foto te maken en deze foto’s om te zetten naar een doorzoekbare tekst. Daarnaast lezen we alle artikelen om te kijken of er informatie instaat die interessant is voor Lichtenvoorde. Hiervan maken we een samenvatting die we samen met de foto’s publiceren op onze website oudheidkundelichtenvoorde.nl Wanneer alle pagina’s zijn ingescand gaan de kranten terug naar de eigenaar,” vertellen Marjolijn, Wilma, Leonie en Carel.“ De eerste Elna’s staan bomvol advertenties. We hebben ook de allereerste Elna die verschenen is op 10 oktober 1934. De afkorting Elna staat voor Eerst Lichtenvoords Nieuws- en Advertentieblad. Hij verschijnt in die tijd eens in de twee weken en wordt gedrukt bij Electrische Drukkerij Beekman in Gendringen. We staan er versteld van hoeveel kleine middenstanders er toen waren. Wat verder opvalt is dat er op de middenpagina’s grote foto’s met wereldnieuws te zien zijn. Verder worden mensen in advertenties aangemoedigd om te roken en hoeden te kopen, staan er jubilea, geslaagden, oproepen voor dansavonden met strijkjes in. Er wordt ook een keer geschreven over een luchtoefening van het leger. Er verschenen in die tijd wel meer bladen. We denken dat de Elna het gered heeft omdat er naast advertenties ook (wereld)nieuws in stond.”

Archiefvorming
“In het verleden is er een samenwerking met Winterswijk, Aalten en Oost Gelre geweest om alle huis-aan-huisbladen van voor de oorlog te digitaliseren,” herinnert Ben zich, “Toen hadden we geen bladen van die tijd en hebben we ervan af gezien. Volgens mij is het hele project toen niet doorgegaan. Misschien kan dat wat we nu inscannen wel in het systeem Delpher opgenomen worden. Bij ECAL zijn alle kranten ingescand vanaf 1968.”

Spoorzoeken 
“We vinden het leuk als mensen met oude verhalen, documenten of foto’s komen tijdens onze openingstijden, zodat wij aan het spoorzoeken kunnen slaan en het resultaat van onze speurtocht terug kunnen koppelen aan de persoon die bijvoorbeeld een document gebracht heeft. Je staat er versteld van wat een verhalen er rond een document kunnen zitten. Het is voor de mensen leuk om deze verhalen te horen over de spullen die ze op zolder hebben liggen. Alles wat wij in handen krijgen vertelt ons een verhaal van mensen die ons zijn voorgegaan,” legt Marjolijn uit. Leonie vult aan: ”Mensen met vragen kunnen bij ons informatie opzoeken. Daarvoor is het wel noodzakelijk dat we onze archieven beter ontsluiten en toegankelijk maken. Daar kunnen we best hulp bij gebruiken. Nu zijn we nog niet helemaal zover.” Ben vervolgt: “ We hebben onder andere nog 230 mappen van het archief van Gerhard Eppingbroek. Hij heeft heel de geschiedenis van Lichtenvoorde vastgelegd. We hebben daarnaast ook een heel archief van wijlen hoofdonderwijzer Anton Driessen. In de toekomst willen we ook meer exposities en foto- en filmavonden houden. VOL heeft een schat aan allerlei archieven en informatie die het verdient om beschreven en toegankelijk gemaakt te worden.”

Openingstijden
“Elke eerste maandag van de maand van 18.30 uur tot 20.00 uur en elke derde dinsdag van de maand van 13.30 uur tot 16.30 uur is de VOL geopend. Mensen kunnen dan vragen stellen, boeken en periodieken inzien of gewoon een kopje koffie drinken. We zitten aan de Patronaatsstraat 29, voorheen Muziekschool. Als je interesse hebt om lid of vrijwilliger te worden of overweegt om ons te sponsoren, kom gerust langs,” besluit Wilma.

Bovenkant van voorpagina voorloper van de Elna.Foto: collectie Vereniging Oudheidkunde Lichtenvoorde

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant