Voorzitter Laurens Spexgoor met op de achtergrond de moestuin en dierenweide. Foto: PR Stichting Wentholtpark

Voorzitter Laurens Spexgoor met op de achtergrond de moestuin en dierenweide. Foto: PR Stichting Wentholtpark

‘Ik krijg er energie van als mensen samen iets voor elkaar krijgen’

Maatschappij

Voorzitter Laurens Spexgoor van het Wentholtpark blikt terug en vooruit 

LICHTENVOORDE - Een kind dat met (groot)ouders naar de dieren komt kijken. Vrijwilligers die samen aan het klussen zijn en deelnemers die in de moestuin werken. Bezoekers die op een kleedje genieten van een optreden. Ouderen die elkaar ontmoeten tijdens het koffieuurtje in de Huiskamer. Het zijn de momenten waar Laurens Spexgoor, voorzitter van Stichting Wentholtpark, het voor doet. “Als ik door het park loop en zie hoeveel plezier mensen hier hebben, dan geniet ik zelf ook.” Na ruim twaalf jaar kijkt hij met trots terug op wat er samen is opgebouwd. En vooruit, want er liggen nog volop kansen.

Toen Laurens in 2014 betrokken raakte, was het Wentholtpark vooral een dierenweide met een handvol vrijwilligers. Veel van wat bezoekers nu kennen, bestond nog niet. Samen met vrijwilligers werkte hij aan een toekomstbestendige kinderboerderij. Er kwamen nieuwe dierenverblijven, een knuffelweide en meer aandacht voor dierenwelzijn en biodiversiteit. Dat ging niet altijd vanzelf. “Je loopt tegen regels, vergunningen en praktische uitdagingen aan. Maar ik kijk liever naar wat wél kan. We maken een goed plan, zoeken de juiste mensen en gaan aan de slag.” Dat betekende overleggen, fondsen aanschrijven, materialen regelen en contacten leggen. “Ik krijg er energie van als je een idee samen omzet in iets waar anderen plezier van hebben.”

Samen groeit er iets moois
Het ene idee bracht het andere op gang. Zo ontstond een buurtmoestuin waar deelnemers iedere woensdag samen tuinieren. Een deel van de oogst nemen ze zelf mee, de rest wordt verkocht aan Lichtenvoordenaren. Ook kwam er een Huiskamer, grotendeels gebouwd met hergebruikte materialen uit een voormalige school in de wijk Hooiland. “Met creativiteit en veel helpende handen kun je verrassend veel voor elkaar krijgen. Maar het mooiste is vervolgens dat mensen elkaar ontmoeten, samen iets ondernemen of gewoon binnenlopen voor een praatje.”

Een plek om elkaar te ontmoeten
En het park bleef zich ontwikkelen. Met Went Events kwamen er optredens, films, een kerstevenement en allerlei andere activiteiten. Een podium en nieuwe voorzieningen maakten steeds meer mogelijk. “We willen dat er wat te beleven valt! De een komt voor de dieren, de ander voor de moestuin of een activiteit. Juist die mix maakt het zo bijzonder. Het Wentholtpark is inmiddels een levendige ontmoetingsplek voor heel Lichtenvoorde, waar jong en oud elkaar vinden.”

Vrijwilligers maken het park
Misschien wel de grootste ontwikkeling ziet Laurens in de mensen. Waar ooit vijf vrijwilligers actief waren, zijn dat er inmiddels 28. Zij verzorgen de dieren, onderhouden het terrein, werken in de moestuin en organiseren activiteiten. “Vrijwilligers willen meedenken en verantwoordelijkheid nemen. Daar moet je ruimte voor geven. Het zijn de vrijwilligers die het doen. Iedereen heeft zijn eigen interesses en kwaliteiten. Als je zorgt dat mensen elkaar weten te vinden, elkaar helpen en plezier hebben in wat ze doen, ontstaat er iets moois. Daar zit voor mij de kracht van Wentholtpark.”

Verder versterken
Na ruim twaalf jaar staat er een stevige basis. Er is een actief bestuur, de verschillende onderdelen draaien en betrokken vrijwilligers houden het park in beweging. Onderhoud aan gebouwen, dierenverblijven en het terrein blijft nodig, maar de grootste kansen liggen volgens Laurens ergens anders. “We hebben veel gebouwd. Nu gaat het er vooral om dat we alles goed benutten. Dat de verschillende onderdelen elkaar versterken, vrijwilligers betrokken blijven en nog meer mensen het park weten te vinden.”

Toekomstbestendig
Een belangrijke opgave is Wentholtpark financieel gezond en toekomstbestendig houden. Onderhoud, dierenverzorging en activiteiten kosten geld. Subsidies, sponsoring en samenwerkingen blijven daarom onmisbaar. “Je moet vooruitkijken’, aldus Laurens. “Wat hebben we nodig om alles goed te laten draaien? Waar liggen nieuwe mogelijkheden? En hoe zorgen we dat mensen ook over tien of twintig jaar nog van dit park kunnen genieten?”

Stokje doorgeven
Met die toekomst voor ogen wil Laurens volgend jaar het voorzitterschap overdragen. Zelf blijft hij graag in een andere rol betrokken. “Er staat een mooie organisatie. Een goed moment voor iemand die met frisse ideeën en nieuwe energie verder wil.” Volgens Laurens hoeft een voorzitter niet alles zelf te organiseren. “Het gaat om mensen verbinden, enthousiasmeren, overzicht houden en samen richting bepalen. Kansen zien, zorgen voor een gezonde organisatie en anderen de ruimte geven om ermee aan de slag te gaan. Waar het uiteindelijk om gaat, is dat je iets voor een ander kunt betekenen. Als je ziet wat dat met mensen doet, krijg je daar vanzelf energie van. Dat is voor mij het allermooiste aan Wentholtpark.”

Stichting Wentholtpark zoekt een nieuwe voorzitter. Meer weten over deze vrijwilligersfunctie? Bekijk de vacature achterin de (digitale) Elna van deze week en kijk op wentholtpark.com.

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant