Afbeelding

Kerststollen

Opinie Columns

2025 is bijna voorbij. Daarmee schuift ook het eerste kwart van de 21ste eeuw het archief in. Terugblikken kan geen kwaad, zolang je maar niet blijft hangen in wat geweest is. Wie te lang in het verleden bivakkeert, bouwt te weinig nieuw verleden op.

Ik kijk vooral naar Oost Gelre. Natuurlijk, elders in de Achterhoek en de wereld was er genoeg aan de hand: corona, klimaatcrisis, vluchtelingencrisis, de opkomst van het populisme, Taylor Swift, #metoo, sociale media. Vooral dankzij dat laatste krijg je al die meningen over die andere onderwerpen dagelijks voorgeschoteld. Meestal gaan ze over zaken die ver van mijn comfortabele bed liggen (200 x 180, voor de volledigheid).

Oost Gelre dus. De fusiegemeente die inmiddels ruim twintig jaar bestaat. In 2005 gingen Lichtenvoorde en Groenlo samen, werd een stukje Ruurlo geannexeerd in de vorm van Mariënvelde en veroverden we Zwolle op Eibergen. Maar eigenlijk hoort Beltrum er ook gewoon bij. De meeste Beltrummers vinden dat zelf ook. We zouden een Putintje moeten doen — maar dan uiteraard zonder geweld. En intussen hopen dat de echte Vlad ooit het licht ziet en erheen wandelt.

Chris Rea overleed vlak voor Kerstmis. Wat een timing. Driving Home for Christmas krijgt zo een extra lading. Het blijft een klef nummer, maar net als de sentimentele kerstcommercials hoort het erbij. Die reclames zijn vaak hemeltergend, maar door dat tergen gaat de hemel misschien juist weer een beetje verder open, midden in de winternacht.

De winkels, vooral de supermarkten, zijn deze dagen weer retedruk. Mensen slaan overlevingspakketten in, alsof we drie weken ingesneeuwd raken. Zeker nu we allemaal dat boekje van onze zorgzame overheid hebben ontvangen en — naar verluidt — gelezen.

Ik wens iedereen mooie dagen. Een kleine vakantie moet het zijn, hopelijk voor velen ook een meningenvakantie. Laat uw gedachten even stollen. En mocht Palestina of welk ander wereldprobleem dan ook toch ter sprake komen bij de scharrelkalkoen, dan wens ik u lange lontjes. Ook een week later, na de gong van Queen, lange lontjes en geen cobra’s — idioten.

En daarna op naar een mooi 2026 en een fris tweede kwart van de 21ste eeuw. We doen het ermee, met dit aardse leven in het algemeen en dit Oost Gelrese leven in het bijzonder. Je kunt op elk moment uitchecken, maar je kunt nooit echt vertrekken.

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant